Pielęgnacja włosów jesienią. Naturalne sposoby.
Jesień to bardzo trudny czas dla Twoich włosów. Musisz o nie w szczególny sposób zadbać, aby ich stan nie uległ pogorszeniu. Wilgoć, duże skoki temperatury, a także ogrzewanie pomieszczeń to czynniki, które sprawiają, że włosy stają się matowe i suche. Wpływ na ich złą kondycję mogą mieć także uszkodzenia mechaniczne wywoływane noszeniem czapek i zakładaniem szalików. Co zrobić, aby włosy były piękne, lśniące i silne także jesienią?
Intensywne odżywianie włosów to podstawa.
Długie, jesienne wieczory zwykle spędzamy otuleni kocem z książką w jednej ręce i gorącą herbatą w drugiej. Jest to idealna okazja do tego, aby zadbać o kondycję swoich włosów. Relaksując się, możesz jednocześnie odżywić włosy nakładając na nie olejek arganowy czy kokosowy. Dostępne są różnego rodzaju naturalne maski nawilżające bogate w szereg składników odżywczych. Dostarczą one Twoim włosom witaminy, które wzmacniają i odżywiają cebulki. Wystarczy trzymać tego typu składniki przez około 30 minut na włosach, a po krótkim czasie stosowania zobaczymy zauważalne różnice.
Możesz stosować zarówno produkty kosmetyczne, jak i naturalne, domowe sposoby. Jedną ze sprawdzonych receptur jest maseczka z żółtek, oliwy oraz soku z cytryny.
Chroń włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zakładanie szalika czy zasuwanie zamka kurtki aż po samą szyję może wpłynąć negatywnie na stan końcówek Twoich włosów. Najlepiej nakładać każdego dnia olejek arganowy lub inny produkt ochronny na końcówki. Będzie to świetny sposób na ich wzmocnienie, zahartowanie i ochronienie przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Zwróć uwagę na swoją dietę.
Kosmetyki do włosów to nie jedyne, o co musisz dbać, jeżeli chcesz mieć piękną fryzurę jesienią. Warto także zadbać o to, aby zdrowo się odżywiać i dostarczać do organizmu niezbędne składniki odżywcze. Okazuje się, że to co jesz, bardzo wpływa na wygląd włosów. Twoja dieta powinna być zrównoważona i bogata w witaminy. Jej fundamentem powinny być przede wszystkim owoce i warzywa. Warto także kończyć dzień szklanką naparu z pokrzywy, najlepiej zerwanej na łące. Ususzona lub nawet świeża, będzie niesamowitym zastrzykiem witamin. Włosy od razu nabiorą blasku, przestaną wypadać i staną się naprawdę mocne.
Jak zapobiec wypadaniu włosów jesienią?
Gdy włosy stają się osłabione, natychmiast zaczynają wypadać. Jeżeli ich ilość na szczotce drastycznie wzrasta każdego dnia, przyszła pora, aby zacząć działać. Kosmetyki fryzjerskie to nie jedyna broń, jakiej możesz użyć. Do dyspozycji są także naturalne sposoby. Jeden z nich już podaliśmy, czyli napraw z pokrzywy.
Pomocne są także wcierki z kozieradki lub wody brzozowej. Składniki te pomogą zahamować proces wypadania włosów. Zniszczone włosy zaczną się odbudowywać i staną się silniejsze.
Podstawą jest także właściwe obchodzenie się z włosami. Nie należy ich szarpać ani rękoma, ani szczotką. Rozczesywanie powinno odbywać się w bardzo delikatny sposób (nie od czubka do dołu, a mniej więcej od połowy włosów ku dołowi należy zacząć rozczesywanie. Dzięki temu łatwo usuniesz kołtuny, a czesanie nie będzie dla Ciebie bolesnym procesem). Pamiętaj także, aby nie pocierać włosów mocno ręcznikiem po kąpieli. Jeżeli suszysz włosy suszarką, stosuj jedynie chłodny nawiew. Prostowanie powinno natomiast odbywać się na minimalnej temperaturze, jaką ma prostownica. Zawsze możesz też poradzić się swojego fryzjera, jak w domu przeprowadzić bezpieczne prostowanie włosów przy użyciu prostownicy. Przeczytaj też wpis na temat prawidłowego mycia włosów i skóry głowy.
Te wszystkie czynniki pielęgnacyjne wpłyną na to, że Twoje włosy będą w bardzo dobrej formie przez cały rok, także jesienią.