A Ty jaki masz rodzaj włosów?

Różnimy się między sobą wzrostem, poglądami, ulubionymi potrawami. Różnimy się także rodzajem włosów. Czy wiedziałaś, że istnieje aż 6 różnych typów? Każdy z nich charakteryzuje się odrębnymi potrzebami i sposobami pielęgnacji. Czy wiesz, jakiego rodzaju są Twoje włosy? Jeżeli nie jesteś do końca przekonana to  przeczytaj nasz test. Poniżej opisujemy, w jaki sposób sprawdzić typ włosa i podpowiadamy, jak o każdy z sześciu typów należy dbać.

Poznaj włos

Być może uważasz, że są suche lub przetłuszczające się i stosujesz kosmetyki do tego typu pasm, co jeżeli się mylisz? Warto wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo troszczyć się o zachowanie piękna włosów na dłużej. Dlatego z myślą o naszych Czytelniczkach przygotowaliśmy dokładną charakterystykę wszystkich typów włosów.

Każdy włos ma swoje cechy strukturalne, zalicza się do nich:

– gęstość – rzadkie, gęste, średnio gęste
– skręt włosa – kręcone, proste, lekko skręcone, kędzierzawe
– średnica – grube, cienkie, normalne
– stopień sprężystości – zadowalający, brak, bardzo dobry
– uszkodzenia struktury – łamliwość, przesuszenie, rozdwojone końcówki, uszkodzone łuski
– stopień porowatości – wysoki, średni, niski

Cechy te warunkują rodzaj włosów, które mogą być

– normalne
– zniszczone
– suche
– przetłuszczające się
– cienkie
– gęste

Każdy z tych typów wymaga zupełnie innego sposobu codziennej pielęgnacji. Niestety nie zawsze przywiązujemy do tego większą wagę, co znacząco przekłada się na coraz gorszy stan fryzury.

Co dla włosów suchych i zniszczonych?

Włosy są łamliwe, elektryzują się i wypadają? Zrobiły się matowe i bardzo nieprzyjemne w dotyku? Coraz trudniej je rozczesywać, a winą tego są uszkodzone łuski włosa. Oznacza to, że posiadasz włosy suche, jakie trzeba prawidłowo pielęgnować. Ich zły stan może wynikać z kilku czynników.

Po pierwsze zła dieta, po drugie wykonywanie zabiegów, jakie uszkodziły strukturę włosa (np. mocne rozjaśnianie), po trzecie choroba i zmiany hormonalne, po czwarte codzienne, długotrwałe narażanie włosów na bardzo wysoką temperaturę podczas stylizacji. Wskazane są tutaj kosmetyki i zabiegi, które przywrócą prawidłowy stopień nawilżenia włosa. Warto zainwestować w kosmetyki termoochronne, gdy nie potrafisz rozstać się z suszarką, lokówką czy prostownicą. Przyda się także znaczna poprawa diety ubogiej w witaminy. Dopiero po tak kompleksowym działaniu będziesz mogła zauważyć różnicę w strukturze włosów. Kosmetyki, które należy stosować przy tym typie włosów muszą zawierać składniki odżywcze takie jak: proteiny, keratynę i witaminy. Aby znacząco przyspieszyć regeneracje włosów zniszczonych, warto także sięgnąć po regeneracyjne zabiegi w profesjonalnych salonach fryzjerskich.

W jaki sposób dbać o włosy cienkie i gęste?

Masz słabe włosy, które są cienkie i cały czas szukasz sposobów jak dodać im objętości? Przyczyna zmartwień związanych z tym typem włosów to nierzadko geny lub zła dieta.

Jeżeli Twoje włosy nagle stały się cienkie to może to być również skutek choroby lub stresu. Dlatego pamiętaj, że warto przyglądać się krytycznie nie tylko swojej fryzurze, ale również zdrowiu. Bardzo często cienkie włosy są podatne na uszkodzenia, a rozdwojone końcówki występują tutaj w większości przypadków. Mając taki typ włosa należy uważać na stosowane kosmetyki. Nie powinny być to zbyt ciężkie szampony, maski czy odżywki. Należy także uważać z stosowaniem olei, jeżeli będą zbyt ciężkie znacznie obciążą pasma, co przełoży się na oklapniecie pasma.

Warto skupić się na dobraniu odpowiedniej fryzury, która pomoże znacząco poprawić wygląd włosów. Dobrze sprawdza się tutaj cieniowanie, a także wykonanie refleksów jakie optycznie dodadzą objętości fryzurze.

Jeżeli posiadasz włosy gęste również staraj się ich nie obciążać. Przyklapnięta burza włosów nie prezentuje się zbyt dobrze. Zadbaj o właściwie wykonane cieniowanie, dzięki któremu Twoje pasma nie będą wydawały się zbyt ciężkie i zyskają bardzo kształt. Szczotkuj włosy i odżywiaj, zwracając uwagę na skład stosowanych kosmetyków. Unikaj środków zawierających szkodliwe, wysuszające włosy środki i stawiaj na jak najbardziej naturalne kosmetyki.

Jak pielęgnować włosy przetłuszczające się?

Kiedy Twoje gruczoły znajdujące się na skórze głowy zaczynają produkować zbyt dużo sebum przekłada się to na bardzo szybkie przetłuszczanie się włosów. Jest to mało estetyczne, dlatego bardzo często szybko kończy Ci się ulubiony szampon. Włosy przetłuszczające się wymagają nierzadko codziennego mycia, które powinno być wykonywane z pomocą szamponów zawierających składniki regulujące produkcje sebum.
Mając włosy przetłuszczające się unikaj zbyt częstego nakładania na nie lakieru czy pianek do stylizacji. Tego typu działanie tylko pogorszy stan włosów, ponieważ kosmetyki te będą blokowały gruczoły.

Co pomoże zachować piękno włosów mieszanych?

Twoje włosy mają przesuszone końcówki, ale od nasady często są przetłuszczone? To oznacza, że masz włosy mieszane. Musisz tutaj uważać, aby zachować balans pomiędzy niezbędnym nawilżaniem końcówek, a regularnym oczyszczanie skóry głowy z gromadzącego się sebum. Na końcówki warto stosować regenerujące strukturę włosa olejki, nie bez powodu zabieg olejowania włosów zyskuje obecnie na rozgłosie. Natomiast walcząc z przetłuszczającą się skórą głowy stosuj delikatne i naturalne szampony do codziennego użytkowania.

Jak dbać o włosy normalne?

Jesteś prawdziwą szczęściarą, gdy okazuje się że żaden z powyżej opisanych typów włosów zupełnie nie odpowiada Twoim. Posiadanie włosów normalnych to komfort. Wystarczy tutaj regularne mycie do trzech razy w ciągu tygodnia, a także nakładanie odżywiającej włosy maski (zalecane raz w tygodniu). Jeżeli będziesz dbała o swoje włosy unikając zabiegów, które mogą je zniszczyć i osłabić to przez bardzo długi okres nie będziesz borykała się z większością wcześniej opisanych problemów.

Jak pielęgnować włosy kręcone i proste?

Poza sześcioma powyżej wymienionymi typami mamy jeszcze włosy kręcone i proste. Cechy te do-tyczą samego kształtu włosa nie jego struktury. Dodatkowo warto wiedzieć, że naturalnie kręcone lub proste włosy są warunkowane genetycznie. Na szczęście współczesne fryzjerstwo bez najmniejszego problemu umożliwia szybką zmianę włosów prostych w kręcone i kręconych w proste. Z czego bardzo chętnie korzystają klientki salonów. Za pomocą lokówki lub prostownicy szybko uzyskuje się pożądany efekt. Jeżeli chcesz go zachować na znacznie dłużej prosisz o keratynowe prostowanie bądź wykonanie trwałej. Niestety tutaj również bez prawidłowej pielęgnacji kształt włosa się nie utrzyma.

Mając włosy naturalnie kręcone, pamiętaj że są one delikatne. Dlatego staraj się używać kosmetyków, które nie uszkodzą ich struktury. Dobrym rozwiązaniem jest sięganie po całe serie kosmetyków dedykowanych włosom kręconym posiadającym w swoim składzie sporo składników odżywczych. Ograniczenie kontaktu włosów ze zbyt wysoką temperaturą (prostownica, suszarka, lokówka) również pozytywnie wpłynie na ich wygląd.

W przypadku włosów prostych troszcz się o ich nawilżenie, podcinaj regularnie końcówki i nie naradzaj ich na częste zabiegi takie jak koloryzacja, które mogą znacząco zepsuć ich strukturę. Również rozsądnie korzystaj z lokówki czy suszarki. W końcu, gdy kobieta ma idealnie proste włosy marzy o lokach, a posiadając piękne loczki chce je prostować. Najważniejsze, aby robić to rozsądnie z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków.

Poza wymienionymi w tekście typami włosów mamy jeszcze podział na włosy naturalne i farbowane, ale tłumaczenie go jest naszym zdaniem zbędne. Wniosek z powyższej lektury powinien być jeden – niezależnie jaki typ włosów posiadasz każdy z nich wymaga prawidłowej pielęgnacji, diety bogatej w witaminy i zdrowego rozsądku w dokonywaniu wszelkich ingerencji w ich strukturę poprzez zabiegi.