Jak utrzymać idealny kolor na włosach farbowanych?

Farbowanie włosów to powszechnie znany sposób na uzyskanie wymarzonego koloru. Jednak źle wykonane może znacząco zniszczyć strukturę włosów. Podążając za idealnym odcieniem nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czy to co na co dzień robimy z włosami poddanymi koloryzacji rzeczywiście jest dobre dla ich kondycji oraz utrzymania uzyskanego koloru… Nierzadko po prostu nie wiemy, czy nasza codzienna pielęgnacja czasami nie powoduje ich osłabienia i jednocześnie niweczy pracę fryzjera.

Wiele klientek salonów, które poddają się regularnym zabiegom koloryzacji nie jest świadoma tego, że na samym farbowaniu dbanie o idealny odcień pasm się nie kończy. Dlatego tym razem postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu bezcenne wskazówki, które warto wziąć do serca. Dzięki nim w końcu utrzymasz wymarzony kolor dłużej niż kiedykolwiek.

Tego nigdy nie rób swoim włosom

Zacznijmy od tego, że najgorsze na co możesz się zdecydować to źle przeprowadzony zabieg koloryzacji. Potrafi on solidnie zniszczyć strukturę i znacząco osłabić kondycje pasm. Zapamiętaj, że dla dobra Twoich włosów i urody, zamiast eksperymentować w domu lepiej udać się do profesjonalnego salonu fryzjerskiego. Nigdy nie idź drogą na skróty ingerując w swój naturalny odcień. Domowe farbowanie może kosztować Cię znacznie więcej stresu i łez. Tylko w profesjonalnym salonie fryzjerskim masz pewną gwarancje uzyskania całkowicie zadawalającego efektu. Doświadczony fryzjer nigdy nie zniszczy Twoich włosów, odradzi zbyt radykalne zmiany niekorzystne dla Twojego typu urody. Warto słuchać jego porad bez oczekiwania niemożliwego – jeżeli masz obecnie bardzo ciemne lub rude pasma nie oczekuj, że po opuszczeniu salonu już dzięki pierwszej koloryzacji staniesz się platynową blondynką! To absurd, który koniecznie należy wybić sobie z głowy. Postaw na rozsądna koloryzacje pod okiem ekspertów, jacy pomogą Ci osiągnąć idealny dla Ciebie odcień.

Obecnie mamy możliwość wyboru spośród wielu produktów przeznaczonych do koloryzacji włosów. Nie szkodzimy im tak bardzo jak w czasach, gdy powstawały pierwsze farby utleniające pasma będące bardzo nieprzyjaznymi dla zdrowia. Jednak nie zmienia to faktu, że nadal możemy mocno uszkodzić za pomocą nieodpowiednich środków strukturę włosa. Nawet naturalna ziołowa henna stosowana do przyciemniania pasm może je przesuszać. Dlatego zawsze dopytuj jakiego typu farby będą używane do wykonania koloryzacji. Najlepsze są te sprawdzone wysokiej jakości pozbawione amoniaku z naturalnych składników.

Myj i pielęgnuj włosy świadomie

W przypadku kosmetyków do włosów używanych w codziennej pielęgnacji uważaj na szampony. Czy wiesz, że bardzo łatwo jest wypłukać pigment farby przez częste mycie bardzo silnymi kosmetykami? Stosowanie szamponów bogatych w SLSy (Sodium Lauryl Sulfate – laurylosiarczan sodu) prowadzi to nie tylko do blaknięcia koloru, ale przede wszystkim wysuszania pasm, co prowadzi do ich łamania. Zatroszcz się o swoje pasma po koloryzacji i używaj kosmetyków przeznaczonych do włosów farbowanych czytając dokładnie przed ich zakupem etykietę.

Dbaj o włosy również podczas ich suszenia zaraz po umyciu. Klasyczny turban z ręcznika i energiczne pocieranie pasm prowadzi do płowienia koloru. Dlaczego? Świeżo umyte włosy są znacznie bardziej podatne na uszkodzenia niż zupełnie suche. Ich struktura po kąpieli w gorącej wodzie jest bardzo delikatna. Łuski włosa otwierają się, a pocieranie w celu szybszego wysuszenia uszkadza je szybciej niż możesz sądzić. Recepta? Umyj włosy, osusz je delikatnie ręcznikiem i zostaw w spokoju. Daj im samodzielnie wyschnąć bez używania suszarki czy zakładania wspomnianego turbanu. Staraj się jak najczęściej w ten sposób suszyć włosy, a bardzo prędko zauważysz znacząco równice w ich wyglądzie.

Uważaj na słońce

W okresie wiosenno-letnim szkodliwe dla farbowanych pasm jest słońce. Długie poddawanie włosów oddziaływaniu promieni słonecznych powoduje ich szybkie blaknięcie. Dlatego wiosną i latem warto postawić na kosmetyki wzbogacone specjalnymi filtrami UV. Dzięki nim Twoja fryzura dłużej zachowa wymarzony kolor, a Ty bez obaw spędzisz niejeden piękny dzień na świeżym powietrzu.

Rada od Lefed

Jeżeli chcesz znacząco wydłużyć intensywność uzyskanego koloru koniecznie pamiętaj o powyższych wskazówkach. Dodatkowo wypróbuj również domowych sposobów. Jednym z sprawdzonych i polecanych przez nasz zespół jest płukanie włosów w kwaśnej wodzie. Taki zabieg zamyka łuski w strukturze pasm i tonizuje skórę. Od czasu do czasu warto zafundować swojej czuprynie taką kąpiel. Właściwa pielęgnacja i regularne wizyty u fryzjera są niezastąpione w trosce o zachowanie wymarzonego odcienia. Pamiętaj o niej również, gdy dochodzisz do niego etapami. Zaufaj swojemu fryzjerowi jako dobry fachowiec wie co robi i pomoże Ci właściwie zadbać o farbowane pasma.