Mycie głowy – rzeczy, o których musisz pamiętać!

Umycie głowy. Niby taka prosta czynność, a jednak…Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że pozornie łatwa czynność wymaga zastosowania kilku prostych reguł.

 

Każdorazowo przed myciem głowy dokładnie rozczesujcie włosy.

1. Moczenie głowy i włosów. To sam początek pielęgnacji. Używamy ciepłej wody i dokładnie moczymy włosy oraz skórę głowy. Ten zabieg ma na celu spłukanie osadów oraz wstępne rozpuszczenie zanieczyszczeń. Im dokładniej go przeprowadzimy, tym lepiej dla następnych czynności i naszych włosów.

2. Aplikacja szamponu. Szampon rozprowadzamy równomiernie na dłoniach i aplikujemy na całą głowę – nigdy nie robimy tego w jednym miejscu! Myjemy skórę głowy opuszkami palców wykonując okrężne ruchy na całej powierzchni skóry głowy. Mycie szamponem to idealny moment na wykonanie masażu pobudzającego mikrokrążenie skóry głowy. Jest to bardzo istotny aspekt tego zabiegu, ponieważ cebulki włosów odżywiane są przez mikroskopijne, włosowate naczynia krwionośne. Starajmy się również nie kołtunić włosów a zauważone splątania na tym etapie pomijamy. Jakiekolwiek szarpnięcia czy próby rozczesania włosów w tym momencie tylko bardzo im zaszkodzą. Głowę myjemy minimum dwa razy, za każdym razem dokładnie spłukując szampon ze skóry i włosów. Jeśli nasza fryzura była bardzo obciążona, np. produktami do stylizacji, możemy umyć głowę jeszcze raz. Tylko idealnie oczyszczone włosy będą gotowe na przyjęcie preparatów do pielęgnacji.

3. Każde włosy , zwłaszcza farbowane potrzebują odpowiednio dobranego preparatu odżywczego. Włosy odsączamy z nadmiaru wilgoci – nigdy nie pocieramy ich a wyciskamy wodę w ręcznik. Następnie w końcówki i długości aplikujemy produkt. Nigdy na skórę głowy – włosy mają właściwości higroskopijne i produkt odżywczy wchłaniają w swoją całą długość. W tej chwili możemy spróbować delikatnie rozczesać kosmyki, najlepiej stosując grzebienie o bardzo szerokim rozstawie zębów z materiałów łagodnych dla struktury włosa, lub specjalne szczotki do rozczesywania. Pamiętajcie, że włosy wilgotne są dużo bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego rozczesywanie ich wykonujcie bardzo ostrożnie.

4. Bardzo często pomijanym etapem przed spłukaniem kondycjonerów jest masowanie skóry głowy. Delikatny masaż skóry głowy nie tylko poprawia jej ukrwienie i odżywienie mieszków włosowych oraz, o czym nie wszyscy wiedzą “odkleja” ewentualne pozostałości odżywek od skóry głowy i gwarantuje brak obciążenia włosów. Do spłukiwania polecamy zdecydowanie chłodniejszy strumień wody – tak chłodny, jaki tylko możecie wytrzymać.

5. Osuszamy włosy w identyczny sposób jak przed aplikacją odżywki – wyciskamy wilgoć i przystępujemy do stylizacji. W tym momencie możemy delikatnie podsuszyć włosy i nałożyć na nie preparat odżywczy bez spłukiwania lub do stylizacji włosów.