Włosy – jakie znaczenie mają zmiany hormonalne?
Zmiany wyglądu włosów (np.ich gęstość,połysk) są bardzo często jednym z pierwszych sygnałów o zmianach w naszym organizmie. Dlatego od czasu do czasu zauważamy, że kondycja naszych włosów ulega zmianie. Szczególnie odczuwają to kobiety. Ciało kobiety ulega w ciągu jej całego życia wielu zmianom, które nie pozostają obojętne dla równowagi hormonalnej i włosów. Zmienne cykle menstruacyjne, problemy z hormonami tarczycy, ciąża oraz okres przekwitania pozostawiają swój ślad w wyglądzie pasm. W naturze kobiet leży nieustanne pielęgnowanie urody, dlatego często pogarszający się wygląd włosów jest przyczyną niezadowolenia i narastających kompleksów. Na szczęście odpowiednia pielęgnacji i troska o zdrowie może pomóc w zachowaniu pięknej fryzury. Dzięki obserwacji i odpowiedniej pielęgnacji można stanąć do walki z zmianami hormonalnymi, aby zachować swoje naturalne piękno. Czytając poniższy artykuł, dowiesz się kiedy zmiany hormonalne wpływają niekorzystnie na włosy. Poniżej odnajdziesz również podpowiedź, co robić by zapobiec ich wypadaniu i łysieniu. Dowiesz się też, jak wzmocnić osłabione pasma. Pamiętaj, że najważniejsze jest to, aby działać i nie przyglądać się biernie następującym po sobie zmianom.
Nieregularne cykle miesiączkowe.
Zaburzenia hormonalne u kobiet mogą mieć wiele przyczyn. Życie w nieustannym stresie i nieodpowiednia dieta to czynniki, które bardzo często stanowią podstawę do pojawienia się niekorzystnych dla zdrowia wahań poziomu różnych hormonów. W przypadku współczesnych kobiet o tego typu zaburzenia jest bardzo łatwo! Nieodpowiedni styl życia przekłada się często m.in. na rozregulowanie cyklu menstruacyjnego, co prowadzi do coraz większych wahań hormonalnych. Szwankujące działanie kobiecych hormonów oznacza pogorszenie się nie tylko kondycji włosów, ale coraz gorszy stan cery i paznokci.
Na skutek zaburzenia równowagi hormonalnej zmianie ulega struktura włosów, które przestają być gładkie i mocne. Rozregulowaniu poddany jest również ich cykl życia. Pasma stają się coraz słabsze, wypadają i znacznie gorzej się układają. Ich notoryczne wypadanie może stać się codziennością. W skrajnych przypadkach dochodzi do łysienia. Tego typu zmiany w wyglądzie mogą stać się przyczyną poważnych, kobiecych kompleksów. Bierna ich obserwacja niczego dobrego nie przyniesie i koniecznie należy zacząć działać. W pierwszej kolejności należy z pomocą lekarza doprowadzić do wyregulowania cyklu menstruacyjnego. Tego typu działanie pozytywnie wpłynie na stan zdrowia kobiety i poprawi kondycje włosów. Dlatego zauważając zaburzenia cyklu miesiączkowego warto możliwie jak najszybciej odwiedzić lekarza ginekologa i usunąć z jego pomocą przyczynę nieregularnych miesiączek. Dbając o wygląd włosów należy także zajrzeć do salonu ulubionego fryzjera, który podpowie jak dobrać odpowiednią pielęgnacje dla osłabionych pasm.
Chora tarczyca a włosy.
Niedobór hormonów ft3 i ft4 oraz ich nadmiar nie pozostaje obojętny dla samopoczucia, zdrowia i wyglądu. Wahania hormonalne odpowiadające za nadczynność i niedoczynność tarczycy, na którą cierpi coraz większy odsetek społeczeństwa prowadzą do wielu powikłań, wśród których znajdują się problemy z włosami. Pasma, na skutek nadmiernej produkcji prolaktyny, zaczynają wypadać w obu przypadkach schorzeń związanych z tarczycą. Kobiety cierpiące na niedoczynność tego gruczołu zmierzają się z suchymi i bardzo słabymi pasmami włosów, które wypadają. Natomiast w przypadku pań chorujących na Hashimoto, znamiennym zjawiskiem jest posiadanie pięknie lśniących włosów. Warto wiedzieć, że ten wygląd włosów bywa mylący, ponieważ takie pasma również wypadają garściami. Nie warto ignorować wahań hormonów tarczycy i lepiej możliwie szybko reagować udając się do specjalisty, którym jest lekarz endokrynolog. Tylko wyrównanie poziomu hormonów może pomóc w dalszej pielęgnacji włosów z pomocą profesjonalnych kosmetyków. Żadne inne działanie w tym przypadku nie pomoże. Walcząc o piękne włosy musisz działać dwutorowo, czyli współpracować zarówno z endokrynologiem jak i profesjonalnym fryzjerem.
Wypadające włosy kobiet w ciąży.
Moment, w którym kobieta staje się matką jest jedną z najbardziej wyjątkowych chwil. Jednak nie można ukrywać tego, że urodzenie dziecka i sama ciąża niosą ze sobą sporo konsekwencji, na które włosy nie pozostają obojętne.
Pierwszy trymestr.
W pierwszych trzech miesiącach ciąży wiele kobiet zauważa, że ich włosy zaczynają intensywnie się przetłuszczać. Nadmiar sebum jest efektem podniesionego poziomu progesteronów. To hormony, które odpowiadają za prawidłowy rozwój dziecka pod sercem matki. Jedynym wyjściem w takiej sytuacji jest częstsze mycie włosów. Na skutek burzy hormonalnej w czasie pierwszego trymestru często pojawia się również łupież. Warto z nim walczyć z pomocą naturalnych środków, które nie zaszkodzą dziecku. Doskonale sprawdza się tutaj wywar z pokrzywy.
Drugi i trzeci trymestr ciąży.
Podniesiony poziom estrogenu w organizmie ciężarnej kobiety powoduje, że w okresie drugiego i trzeciego trymestru ciąży jej włosy przestają wypadać i stają się gęste i błyszczące. Jednakże po porodzie poziom tych hormonów spada co wiąże się z ponownym wypadaniem włosów tak jak na samym początku ciąży. Zdarzają się kobiety, które tracą w tym okresie nawet do 50% swoich włosów. Nie każda przyszła mama ma szczęście. Dlatego w trakcie ciąży dzięki zmianom hormonalnym można spotkać się również z tzw. łysieniem androgenowym, które przysparza wiele przykrości. Włosy wypadają wtedy z znacznym nasileniem.
Przekwitanie a włosy.
W okresie menopauzy na kobiety również czekają niespodzianki z strony hormonów. Rosnący poziom testosteronu, który zamienia się w DHT czyli dihydrotestosteron powoduje obkurczenie mieszków włosowych, co prowadzi do łysienia. U kobiet zazwyczaj występuje ono równomiernie na powierzchni całej głowy. Włosy stają się coraz słabsze i intensywnie wypadają, przez co zaczynają powstawać prześwity pomiędzy pasmami.
Jak dbać o wypadające włosy?
Skuteczną metodą wspierającą walkę o piękne włosy jest olejowanie. Dzięki pozytywnym właściwościom oleju rycynowego i łopianowego kobiety mogą znacząco poprawić kondycje włosów. Masaże skóry głowy, wykonywane w ramach olejowania, przekładają się na polepszenie fryzury, ponieważ wzmacniane są cebulki włosów. Warto również sięgnąć po profesjonalne kosmetyki do pielęgnacji w postaci wcierek, maseczek, odżywek i szamponów, które zawierają w swoim składzie czarną rzepę (będącą zastrzykiem witamin dla włosów), skrzyp polny (zawierający sporą dawkę krzemu), pokrzywę (zawierającą substancje odżywcze i wzmacniające), chmiel (mający właściwości wzmacniające włosy od cebulek po końcówki) i algi morskie (zawierające magnez i wapń). Warto również stosować kosmetyki do pielęgnacji włosów zawierające korzeń tataraku. Jest to bezcenny składnik, który charakteryzuje się zapobieganiem całkowitej utracie włosów. Regularne stosowanie kosmetyków zawierające wyżej wymienione składniki pozytywnie oddziałuje na wygląd i strukturę osłabionych włosów.
Szczególną uwagę należy przywiązywać do sposobu mycia osłabionych i wypadających włosów. Wskazane jest delikatne mycie pasm bez ich nadmiernego szarpania i mierzwienia. Zalecane jest również unikanie szamponów zawierających wysuszające strukturę włosa SLS-ów (Sodium Laureth Sulfate) i alkoholi. Należy unikać także mycia włosów pod bardzo gorącą woda, ponieważ potrzebują nawilżenia, którego nie zapewni im również suszenie ich za pomocą suszarki z zbyt wysoką temperaturą. Lepiej pozostawić je do wyschnięcia bez pomocy suszarki. Pozytywnie na kondycje osłabionych włosów wpłynie również dłuższe rozstanie z prostownicą i lokówką. Słabe włosy źle znoszą także mocno zwinięty turban z ręcznika lub bardzo agresywne wycieranie. Unikanie tego typu czynności może okazać się pomocne w zwalczaniu wypadania osłabionych pasm. Należy też krytycznym okiem przyjrzeć się swojej diecie. Wbrew pozorom to co jemy znacząco wpływa na wygląd naszych włosów. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe z pewnością pozytywnie wpłynie na wzmocnienie cebulek włosów i poprawę ich ogólnego wyglądu.
Czy włosy odrastają?
Smutna prawda jest taka, że nie przywrócimy życia straconym włosom. Podobnie w przypadku pasm z osłabionymi cebulkami szansa na ich odratowanie często bywa nikła. Natomiast można zapobiec dalszej utracie włosów za pomocą przywrócenia równowagi hormonalnej, prawidłowo skomponowanej diety i pielęgnacji włosów. Kolejne wyrastające pasma mogą stać się dzięki temu działaniu nie tylko silniejsze, ale także grubsze i odporniejsze. Najistotniejsze jest to aby zlikwidować bezpośrednią przyczynę wypadania włosów, dlatego oprócz porad fryzjera, profesjonalnych kosmetyków i domowych sposobów w pierwszej kolejności trzeba spotkać się z lekarzem. Po podjęciu odpowiedniej terapii przychodzi moment na zastosowanie dalszych kroków, które wykonywane konsekwentnie mogą pomóc przywrócić gęste i zdrowe włosy.