Kondycja włosów a menopauza

Menopauza – Jaki ma wpływ na kondycje włosów?

Moment, w którym kobieta zaczyna przekwitać jest nieodwracalnym procesem, który nie pozostaje obojętny włosom. Pasma ulegają również zmianom, które dotykają nie tylko ich wyglądu, ale także struktury i kondycji. Dotąd bujna fryzura i gęste pasma stają się coraz bardziej osłabione i zaczynają wypadać garściami? To sygnał, że z Twoim ciałem zaczyna się coś dziać. Dowiedz się, na co warto się przygotować przechodząc przez menopauzę i jak zadbać o włosy, by zachować ich piękno? Kilka praktycznych porad odnajdziesz w poniższym artykule.

Hormonalna burza podczas menopauzy i jej wpływ na włosy

Przekwitanie pojawia się u większości kobiet w wieku od 45 do 55 lat. Nie można go uniknąć, ponieważ jest to naturalny proces, przez który przechodzi każda kobieta. Niespodziewane uderzenia gorąca, zmienne nastroje oraz wiele zmian wizualnych zachodzących w wyglądzie kobiecego ciała to symptomy menopauzy.

Dbając o swój wygląd w dojrzałym wieku warto wiedzieć, dlaczego po 45 roku życia zaczynają wypadać dotąd bujne i zdrowe włosy. Wszystko jest winą hormonów! Po 45 roku życia poziom kobiecego estrogenu i progesteronu zaczyna drastycznie spadać. Podnosi się natomiast poziom męskiego hormonu testosteronu, który w organizmie kobiety dotąd był obecny w znacznie mniejszej ilości. Estrogeny pomagają włosom wzrastać, a testosteron działa zupełnie odwrotnie ☹ Dlatego w czasie menopauzy, gdy jego poziom znacząco wzrasta panie tracą często włosy, które jeszcze kilka lat wcześniej stanowiły bujną czuprynę.

Pielęgnacja włosów.

Na szczęście wcale nie trzeba się godzić z upływem czasu i dzięki prawidłowej pielęgnacji oraz profesjonalnym kosmetykom do włosów można zadbać o zachowanie dotychczasowej urody! Ważne jest również to by osłabionym na skutek burzy hormonalnej włosom nie szkodzić dodatkowo poprzez ich rozjaśnianie, używanie lokówki i prostownicy z wysoką temperaturą oraz częste farbowanie. Jeżeli chcesz zastosować którąś z powyższych ingerencji lepiej nie eksperymentuj sama w zaciszu domu. Dbając o kondycje włosów udaj się do salonu fryzjerskiego, gdzie profesjonalni fryzjerzy używając odpowiednich kosmetyków zadbają o Twoje włosy nie uszkadzając ich. Uwierz, że pokrycia pojawiających się siwych pasm lepiej dokonać z pomocą profesjonalisty, dzięki czemu nie narazisz swoich już znacznie osłabionych włosów na starcie z szkodliwymi czynnikami chemicznymi.

Menopauza – jak dbać o włosy?

Intensywne wypadanie włosów trwające dłuższy okres czasu może przekształcić się w łysienie, co przeraża zdecydowaną większość kobiet. Dlatego lepiej mu przeciwdziałać! W jaki sposób? Przede wszystkim warto skorzystać z porad lekarza, który dobierze odpowiednie suplementy oraz leki łagodzące uciążliwe objawy menopauzy. Następnie można przejść do troski o urodę i prawidłową pielęgnacje dojrzałych włosów. Należy pamiętać, że włosy kobiet po 45 roku życia wymagają najlepszej jakości profesjonalnych kosmetyków fryzjerskich. Czas zapomnieć o pierwszym lepszym szamponie czy odżywce, która może uszkodzić osłabioną przez wahania hormonalne strukturę włosów. Postaw również na odżywianie włosów od środka, które wbrew pozorom ma spore znaczenie. Nie powinnaś działać tylko od wewnątrz. Zażywaj witaminy z grupy B i E, które wzmacniają cebulki włosów i poprawiają ich ogólny wygląd. Przyjrzyj się swojej diecie, która powinna być bogata w wszelkie mikro i makro składniki. Wybierz ulubiony salon fryzjerski i postaw na odmładzające fryzury, które z uśmiechem na twarzy wykona każdy profesjonalista. Nie bez przyczyny mówi się, że krótsze fryzury w jaśniejszych tonach odmładzają, wypróbuj je i postaw na piękną dojrzałość! Bądź dumna z swojego wieku i ciesz się życiem z pięknymi włosami! ?

Hormonalna terapia zastępcza a kondycja włosów dojrzałych

Dbając o wygląd włosów i troszcząc się o swoje samopoczucie wiele pań w okresie menopauzy decyduje się na HTZ (hormonalną terapię zastępczą). Polega ona na łagodzeniu objawów menopauzy poprzez podawanie pacjentkom estrogenów, których w okresie przekwitania zaczyna brakować w organizmie kobiety. Ich deficyt odpowiada za występowanie łysienia. Decyzje o rozpoczęciu HTZ należy skonsultować z ginekologiem, który będzie dbał o prawidłowe przeprowadzanie terapii. Kobiece hormony są przyjmowane zarówno w formie zastrzyków, plastrów jak i maści, żeli czy globulek dopochwowych. Dzięki HTZ wyrównaniu ulega zachwiany poziom estrogenów przez co kobiety mogą zaobserwować znacznie mniejszą utratę włosów i poprawę ich struktury, a także ustąpienie innych nieprzyjemnych objawów takich jak np. cieńsza skóra czy uderzenia gorąca. Terapia skutecznie opóźnia objawy starzenia się, dlatego warto o nią zapytać lekarza ginekologa podczas wizyty.